Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Evropa má nový ekologický cíl do roku 2030, podle ministra Havlíčka je nereálný


 Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: EU

18. 9. 2020    08:35

Evropská komise v minulých týdnech představila další plán, který by měl do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů, které mohou za globální oteplování klimatu o 55 procent ve srovnání se stavem v roce 1990.

Právě radikálním řešením chce EU nasměrovat státy na cestu k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Podle posouzení sociálních, environmentálních a hospodářských vlivů je podle Evropské komise tento plán dosažitelný.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Rychlejší snižování emisí může být další ranou pro automobilky zasažené pandemií

Nový plán by měl revidovat systém Evropské unie pro obchodování s emisemi, posílit politiku v oblasti energetické účinnosti, zvýšit míru využívání obnovitelných zdrojů či zpřísnit normy na CO2 pro silniční vozidla.


Právě další zpřísnění emisí pro silniční dopravu je už nyní kritizováno automobilkami, které v současné koronavirové pandemii „lapají po dechu“ a snaží se o co nejrychlejší obnovu trhu s prodejem nových automobilů. Nová politika EU a s ní související zpřísnění emisních limitů vozidel by pro ně ale mohla být dalším velkým problémem, který by mohl ohrozit jak samotný automobilový trh tak i velké množství pracovních míst v celé evropě, které jsou na něj navázány.

Evropa chce být první klimaticky neutrální kontinent na světě

Jak ale uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová: „Děláme vše, co je v našich silách, abychom dodrželi slib, který jsme dali Evropanům: učinit z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent na světě. Dnešní den představuje významný milník na této cestě. S novým cílem snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů v EU alespoň o 55 % budeme lídrem na cestě k čistší planetě a zelenému oživení. Evropa vyjde z koronavirové pandemie silnější díky investicím do oběhového hospodářství účinně využívajícího zdroje, podpoře inovací v oblasti čistých technologií a vytváření zelených pracovních míst.“


Nové cíle v oblasti klimatu určené do roku 2030 by podle komise měly přispět i k oživení Evropy po pandemii. Právě přísné cíle by totiž měly stimulovat ekonomiku velkými investicemi do obnovitelných zdrojů, ale i efektivního využívání zdrojů jako je například snižování energetické náročnosti budov.


Členské státy by také mohly pro realizaci investic do této změny čerpat finance z fondu NextGenerationEU, který má k dispozici 750 miliard EUR (téměř 20 bilionů korun) a využít i prostředky za dalšího programového období EU.

Podle ministra Havlíčka je možné cíle dosáhnout, ale později

Proti novému plánu se už ale vyjádřil třeba ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček. Podle ministra Havlíčka je pro Českou republiku nereálné dosažení cíle 55 % snížení emisí do roku 2030 za současné situace, protože by tím mohlo dojít k ohrožení energetické soběstatečnosti země. Podle Havlíčka je možné cíle dosáhnout, ale bude to trvat o něco déle než do roku 2030.
Přidat na Seznam.cz

Zdroj: EU,MPOVýběr z článků