Logo EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Nový dron umožní plynařům snadno monitorovat úniky plynu

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
3. 4. 2021, 11:13
Martin Bárta
Dron ABB se zařízením pro detekci plynu
Dron ABB se zařízením pro detekci plynu
Foto: ABB

  Diskuze (2 příspěvky)
Vložit

Úniky plynu z potrubí jsou nejen velkou ekonomickou ztrátou pro provozovatele distribučních sítí, kteří tuto cenu ve výsledku promítají i do ceny pro spotřebitele, ale i problémem pro životní prostředí. Nově by měl pomoci ke snížení těchto úniků na rozsáhlých distribučních sítích dron ABB.

Miliony kilometrů potrubí není snadné monitorovat

Dron, který bude obsahovat velmi rychlý a citlivý senzor pozná únik plynu až do vzdálenosti 100 metrů. Díky tomu bude velkým přínosem pro monitoring dlouhých tras plynovodů, které v součtu na celém světě dosahují milionů kilometrů. V těchto podmínkách už kontrola člověkem není snadná.

Dron HoverGuard

Problémem distribučních sítí plynu je navíc často i těžko přístupný terén, který omezuje možnost lidské kontroly. I tak ale musí provozovatelé zajistit bezpečnost a spolehlivost svých potrubí. Přesná detekce plynu, který je navíc bez zápachu a není vidět ale není nic snadného.

Nový dron HoverGuard od společnost ABB by měl v tomto přinést pro společnosti udržující plynové sítě řešení. Dron umí sbírat data v okolí distribučních potrubí zemního plynu, sběrných potrubí ale i u skladovacích zařízení na plyn. Automaticky z průletů a měření nad těmito oblastmi generuje zprávy, ze kterých je možné vysledovat už pár minut po přeletu zda dochází k nějakému úniku a také jak je silný.

Dron monitoruje i skleníkové plyny

Chytré řešení dronu ale umožňuje mimo monitoringu úniků zemního plynu snímat i dalších látky a to metan, oxid uhličitý a vodní páru. Díky tomu najde své využití i mezi vědci zkoumajícími životní prostředí a toky skleníkových plynů. Ty jsou velmi důležité pro studium environmentálních procesů, jež ovlivňují znečištění ovzduší a klima.

Úniky zakreslené do mapy , ABB
Laserová absorpční spektroskopie umožňuje detekci silného skleníkového plynu metanu s citlivostí 1 000 krát vyšší a 10 krát rychlejší než běžné nástroje pro detekci úniků. To umožňuje dronu detekovat netěsnosti a úniky této látky při letu ve výškách nad 40 metrů a při rychlosti vyšší než 88 kilometrů v hodině.

Dron HoverGuard tak doplňuje stávající nabídku společnosti pro monitoring úniků plynu. Společnost už v současnosti nabízí jednotku pro vozidla MobileGuard, ruční snímač MicroGuard nebo stacionární jednotku EverGuard. Jednotky mohou fungovat zcela nezávisle, jejich propojení ale může provozovatelům či vědcům dávat mnohem komplexnější informace.

Líbil se vám článek?

Zdroj: ABB

  Diskuze (2 příspěvky)


Doporučujeme


TémataKrajské zprávy