Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Fosilní paliva » Aktivisté obsadili uhelný lom Vršany, policie část z nich zadržela

Aktivisté obsadili uhelný lom Vršany, policie část z nich zadržela5. 9. 2020    18:07

Více než stovka osob z třinácti ekologických organizací mezi nimiž bylo Greenpeace, Hnutí DUHA, Fridays for Future a další dnes obsadila povrchový lom hnědého uhlí ve Vršanech na Mostecku, který patří do skupiny Czech Coal Pavla Tykače.

Aktivisté chtěli v rámci akce „Konec uhlí #teď“ poukázat na poškozování životního prostředí další těžbou uhlí. Aktivisté od provozovatele lomu a to nejen tohoto požadují co nejrychlejší ukončení jejich byznysu a bezodkladné uzavření starých elektráren na uhlí mezi které patří velmi často kritizované Počerady.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Aktivisté chtějí co nejrychlejší uzavření starých uhelných elektráren

Právě uhelná elektrárna Počerady, spadající do skupiny tuzemského energetického giganta ČEZ, je jedním z odběratelů uhlí z tohoto lomu a je jí často vyčítáno, že patří mezi nejšpinavější energetické zdroje v tuzemsku. Aktivisté bojují právě o co nejdřívější uzavření podle nich nešpinavějších tuzemských energetických zdrojů Počerady a Chvaletice.


Ekologické organizace v poslední době zvyšují svou aktivitu v oblasti Mostecka právě z toho důvodu, že například v lomu Vršany má být těženo uhlí až do roku 2052, obecně se ale očekává celkový odchod od uhlí už o dvacet let předtím.


Podle informací na Facebookové stránce Limity jsme my, patřící stejnojmenné iniciativě policie již zadržela část protestujících lidí, kteří do lomu pronikli. Protesty ale i nadále pokračují jak v lomu ve Vršanech tak i u elektrárny Počerady.

Aktivisté nedávno protestovali i proti rozšíření dolu Turów u českých hranic

Aktivisté z hnutí Greenpeace Česká republika se také nedávno zúčastnili akce na Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Na místě se sešlo několik stovek lidí z Česka, Polska a Německa včetně starostů tuzemských vesnic a měst v okolí uhelného dolu Turów na podporu zastavení rozšiřování dolu.


Právě rozšiřování dolu je dlouhodobým sporem s Polskou stranou, který už projednával i Evropský parlament. Lidé z okolních vesnic a měst se totiž obávají, že přijdou o vodu kvůli dalšímu rozšiřování dolu. Zároveň jim vadí i zvýšený hluk a prašnost. Polská strana ale i přes námitky místních obyvatel a těch z Česka a Německa schválila firmě provozující důl prodloužení těžby na dalších šest let.

Přidat na Seznam.czVýběr z článků