Logo EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Africký mor prasat aktuálně: Liberecký kraj vyzývá turisty k hlášení uhynulých prasat

Autor: Lenka Nováková
TwitterFacebook
8. 4. 2021, 19:55
Lenka Nováková
Prase divoké
Prase divoké
Foto: Marisa04 / Pixabay

  Diskuze (0 příspěvků)
Vložit

Už od 16. listopadu je na severu Čech vyhlášen intenzivní lov divočáků kvůli prokázané nemoci Afrického moru prasat. Podle zprávy Libereckého kraje se nakažená zvířata pohybují hlavně v německém a polském pohraničí. Kraj tak apeluje na turisty i občany, aby nález uhynulých zvířat hlásili.

Vyšší intenzita lovu zatím nestačí, pomůže veřejnost

„Žádám tímto občany, aby byli více všímaví, a pokud naleznou uhynulý kus prasete divokého, informovali příslušnou obec, případně krajskou veterinární správu či místní myslivce. Dále prosím, aby lidé na uhynulé kusy nesahali a současně před kontaktem chránili i své psí kamarády,“ prohlásil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

O intenzivnější lov divokých prasat se v současnosti starají myslivci a uživatelé jednotlivých honiteb ve vymezeném území. To je vyznačeno hranicemi regionu a silnice I/13 přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce. Odtamtud pak dále silnicí vedoucí na Tanvald a dále po silnici přes Harrachov na hranici s Polskem.

I přes intenzivnější lov nejsou myslivci schopni vyhledat všechna uhynulá zvířata, ale právě ta jsou nebezpečím pro nakažení dalších zvířat. Liberecký kraj tak chce proti moru pomoci i větším informováním veřejnosti, která se s příchodem jara v lesích pohybuje stále více.

Co je africký mor prasat?

Africký mor prasat jak už z názvu vyplývá je velmi nebezpečné, nakažlivé onemocnění postihující hlavně domácí a divoká prasata všech plemen. Na člověka se nákaza nepřenáší. Původcem nákazy je DNA virus, který se nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech, sekretech a exkretech nakažených zvířat. Vylučován tak může být už dva dny před klinickými příznaky.

U nakažených pak dochází k vysoké horečce až 42 °C, ztrátě chuti, malátnosti, ztíženému dýchání, zvracení ale i ke krvácení v kůži a vnitřních orgánech. Příznaky se podle veterinářů podobají klasickému moru prasat, ale průběh nemoci je mnohem rychlejší. K úhynu zvířete totiž dochází většinou do 5 dnů.

Africký mor prasat má velmi velkou úmrtnost a udává se, že jen část nakažených prasat tedy 3 – 5 % může infekci přežít. V současnosti bohužel pro nemoc není účinná vakcína a její léčba zatím neexistuje.

Africký mor prasat aktuálně

Africký mor prasat se do České republiky v posledních letech dostává hlavně z Německa a Polska. Nejvíce zasažené regiony v kterých dochází i k největšímu počtu nalezených kusů jsou tedy v okolí hranic s Polskem a Německem.

V období od 16. 11. 2020 do 4. 4. 2021 zažádali lovci v oblasti s intenzivním odlovem o zástřelné za 1 623 prasat divokých. Zároveň bylo zažádáno o zvýšené nálezné za nález 37 uhynulých či sražených kusů. Žádosti jsou průběžně vyřizovány a propláceny. Všechna ulovená či nalezená a sražená divoká prasata byla vyšetřena na AMP s negativním výsledkem.

Líbil se vám článek?

Zdroj: KÚLK

  Diskuze (0 příspěvků)


Doporučujeme


TémataKrajské zprávy