EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Zemědělská sucha v minulých letech překonala rekordy v posledních dvou tisíciletích

⚡ 16. 3. 2021, 09:00

Letní zemědělská sucha, která v posledních letech zužovala obzvláště střední Evropu byla ve svém souhrnu závažnější než jakákoliv jiná sucha za uplynulých 2110 let. Právě k těmto závěrům došli vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Univerzity v Cambridge, které zveřejnili v časopise Nature Geoscience. Na výzkumu se podíleli i vědci z Mendelovy univerzity v Brně.

Obrovská sucha, která Evropu sužovala už od roku 2015 až do začátku loňského jara jsou podle vědců příčinou rozsáhlých ekologických a ekonomických škod. Anomálie, která zemědělské sucho způsobila pak podle nich byla výsledkem změny klimatu, kterou ovlivnil člověk.

Spolu s rostoucí globální teplotou a změnou takzvaného tryskového proudění v atmosféře vědci předpokládají další prohlubování sucha i v příštích letech. Nejen zemědělství tak v následujících letech čekají velké změny, které na něj budou mít rozsáhlé ekonomické dopady. V některých místech na světě mohou větší sucha navíc prohloubit už současné obrovské dopady na přírodu i člověka a způsobit rozsáhlý hladomor.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡