HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍOBNOVITELNÉ ZDROJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Výroba aut v tuzemsku letos zatím klesla o 13,6 %, propad je ale nižší než v EU

⚡ 19. 3. 2021, 09:15

Výroba nových aut v České republice v prvních dvou měsících letošního roku podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) klesla o 13,6 %. Snížení výroby bylo zapříčiněno hlavně výpadky v dodávkách dílů, omezené přepravě a dalšími vlivy pandemie koronaviru.

Celkově se tak za první dva měsíce vyrobilo v tuzemských továrnách 206 695 osobních vozidel. Propad 13,6 % byl ale výrazně nižší než celkový propad na trzích v Evropské unii. Tam totiž dosáhl úrovně – 21,7 %.

„Nové registrace v Evropské unii poklesly v prvních dvou měsících roku zhruba o pětinu. Z tohoto pohledu je propad domácí výroby vozidel o necelých 14 % dobrou zprávou, situace však nadále zůstává složitá. Výrobci jsou nuceni přeskupovat výrobu kvůli výpadkům dodávek čipů a dalších dílů, kromě nedostatku vstupů dochází také k dramatickému nárůstu cen řady materiálů, dále ke komplikacím při dopravě zboží v důsledku změn na hranicích a v neposlední řadě i situace na trhu práce je kvůli výpadkům zaměstnanců velmi napjatá,“ komentuje dosavadní vývoj Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

„Je proto obdivuhodné, že se firmám českého automobilového průmyslu, přes veškeré komplikace, se kterými se musí v současnosti potýkat, daří držet stabilitu produkce. Současně se potvrzuje, že navzdory další vlně pandemie jsou firmy autoprůmyslu bezpečným místem pro práci. Apelujeme proto na vládu, ať firmy na této cestě podpoří,“ dodává Petzl.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡