EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

V Krkonoších umírají desítky zvířat, kvůli bezohledným návštěvníkům

⚡ 24. 2. 2021, 10:11

Extrémní návštěvnost tuzemských hor a národních parků si vybírá svou daň na přírodě. Podle správců Krkonošského národního parku již letos uhynuly vyšší desítky kusů srnčí zvěře. Nejkritičtější období roku z hlediska přežití zvěře je přitom ještě před námi.

„Dosud nikdy jsme v zimním období neregistrovali tolik úhynů srnčí zvěře jako letos,“ říká Václav Jansa, náměstek ředitele a vedoucí oboru péče o národní park. „Tento problém se nejintenzivněji projevuje v nižších částech hor a v blízkosti lidských sídel,“ upřesnil.

Podle správců stojí za vysokou úmrtností zvěře hlavně rušení návštěvníky hor, kvůli kterým jsou zvířata často velmi vysílena. Problémem je také štvaní volně pobíhajícími psy, přičemž zvířata jsou přímo od psů často potrhána či přímo stržena a zabita.

Velké množství návštěvníků také vyráží do hor v pozdních odpoledních, nočních či i brzkých ranních hodinách, tedy v čase kdy příroda odpočívá a je potřeba jí dopřát klid. Například v Polsku existuje legislativa, která určuje možnost návštěv národního parku pouze od východu do západu slunce. V tuzemsku ale podobný zákon neexistuje a tak je pro správce nemožné návštěvníky za rušení zvěře v noci nijak trestat.

„Chceme apelovat zejména na majitele psů, aby své mazlíčky v přírodě měli pod dohledem, ideálně pak přímo na vodítku. Necvičený, volně pobíhající pes dokáže zvěř spolehlivě uštvat. Stejně tak apelujeme na návštěvníky hor, aby noční čas nechali přírodě, která si od lidí také potřebuje odpočinout,“ říká Jansa.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡