Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Zvířata    Voda    Vodík    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

⚡ 6. 1. 2021, 11:07

„Slovensko chce od roku 2025 začít zálohovat PET lahve a plechovky, díky tomu chce zpětně vrátit do oběhu či recyklovat až 90 procent plastových lahví a hliníkových plechovek. Provoz systému by mělo zajistit konsorcium firem, které nápoje prodávají. Podle ministra životního prostředí Jána Budaje by měla být záloha 15 centů za lahev, tedy téměř čtyři koruny.“Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡
  • 22. 1. 2021, 12:53 - Energošmejdi opět řádí. Tentokrát o tom informovala společnost Innogy, která je dodavatelem, elektrické energie a plynu. Firma podle svých dat eviduje více jak padesát stížností každý týden na podvodné jednání těchto energošmejdů. Ti nejčastěji využívají důvěřivosti seniorů, kterým nutí nevýhodné smlouvy na energie, které navíc lze zrušit pouze při úhradách vysokých smluvních sankcí. Změnu v této problematice by podle firmy mohla přinést vládní novela energetického zákona o které budou poslanci jednat 26. ledna 2021.
  • 21. 1. 2021, 10:24 - Nový prezident USA Joe Biden už v první den svého prezidentování podepsal nařízení, které vrací Spojené státy americké mezi signatáře Pařížské klimatické dohody. USA by tak měly být v dohodě opět aktivní do 30 dnů od podpisu nařízení prezidentem. Joe Biden ve své řeči při uvedení do úřadu avizoval i další změny, které by měly pomoci s řešením klimatické krize ze strany USA. To je oproti přístupu bývalého prezidenta Donalda Trumpa velký posun vpřed pokud jde o ekologii. Více
  • 21. 1. 2021, 08:50 - Organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko, jejich cílem by mělo být zvýšení míry recyklace odpadů a to hlavně plechovek od nápojů a dalších výrobků. Těch se podle informací organizací v tuzemsku recykluje pouhých 40 procent, což je výrazně méně než je evropský průměr, který tvoří 74,5 % recyklovaných plechovek. Větší míra třídění tohoto materiálu je důležitá i pro jeho opakované ekologické využití, hliník je totiž k tomuto účelu ideální materiál. Nápojové plechovky navíc v tuzemsku získávají stále větší oblibu a tak tohoto odpadu rychle přibývá.
  • 19. 1. 2021, 10:32 - Pražské vodovody a kanalizace vloni odstranili 4 372 havárií ve své vodovodní síti, odstraněno bylo také 2 2827 havárií v síti kanalizační. V loňském roce PVK zaznamenala meziročně pokles těchto událostí a to o 657 u vodovodních sítí a 680 u sítí kanalizačních. Důvodem je podle firmy pokles stavební činnosti, spotřeby vody ale i redukcí dopravní zátěže navazujících na pandemii koronaviru COVID-19. Podle Petr Kocourka, provozního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací totiž tyto činnosti s haváriemi ve vodovodní a kanalizační síti úzce souvisí. Nejčastější příčinou havárie byla v 74 procentech koroze materiálu následovaná ve 20 procentech pohybem půdy. Přerušení dodávky vody v případě jedné havárie trvá průměrně 9 hodin a 7 minut.
  • 19. 1. 2021, 09:45 - Ochránci přírody v chráněné krajinné oblasti Jeseníky mají opět napilno. Návštěvníci stále častěji vstupují na zakázaný lavinový svah v přírodní rezervaci Praděd, kam je vstup zakázán. Agentura přírody díky těmto neukázněným návštěvníkům, které neodradila ani tragédie z pátku kde na místě zahynul skialpinista musela posílit počet příslušníků strážní služby. Ta jen o víkendu těmto turistům udělila desítku pokut a mnohé z nich z místa vykázala. Skialpinisté a snowboardisté podle Petra Šaje z AOPK ČR porušují tyto zákazy vědomě a vstupují na místa, kam je vstup zakázán. Problém je aktuálně znásoben i velkým množstvím turistů, kteří hledají jinou „zábavu“, když jsou uzavřeny skiareály kvůli nařízením ohledně koronaviru.
  • 18. 1. 2021, 11:24 - Při testech v jaderné elektrárně u běloruského města Astravec došlo v sobotu ke spuštění ochranného systému reaktoru, který jej zastavil. Podle běloruského ministerstva energetiky ale nedošlo k žádným potížím a úroveň radiace v okolí je v normálu. První běloruskou jadernou elektrárnu už od svého spuštění 7. listopadu provázely problémy. Krátce po svém oficiálním spuštění za účasti prezidenta Alexandra Lukašenka byla elektrárna opět odstavena kvůli problémům. Opětovné spuštění provozu a připojení k síti pak znovu proběhlo 19. listopadu minulého roku. První běloruskou elektrárnu stavěla ruská společnost Rosatom, ta je jedním z uchazečů i v tendru na rozšíření tuzemské jaderné elektrárny Dukovany.
  • 16. 1. 2021, 09:08 - Zoologové Safari parku ve Dvoře Králové se rozhodli uspat samici nosorožce černého - Jessi. Ta se v místní ZOO narodila už v roce 1984 a za svůj život přivedla na svět osm mláďat. To poslední se narodilo v roce 2015. Samice musela být utracena kvůli zdravotním potížím spojeným s vysokým věkem.
  • 15. 1. 2021, 12:41 - Díky vědcům z Biologického centra Akademie věd ČR by brzy mohlo být pivo zdravější díky více hořkým kyselinám a léčivým látkám. Jako prvním na světě se totiž tuzemským vědcům podařilo za pomoci genetické technologie CRISPR upravit gen chmele, který je hlavní složkou při vaření piva. Díky použití nové technologie by tak v budoucnu mělo být možné vyšlechtit užitečnější chmel pro budoucí generace.
  • 14. 1. 2021, 12:55 - Ztráty vody v pražské vodovodní síti byly na historickém minimu. I tak dosáhly 12,91 procenta což v celkovém objemu vytváří 11,6 milionu m3 vody. Ještě v roce 2000 přitom tyto ztráty dosahovaly přes 34 %. Snižování ztrát pomáhají moderní technologie i modernizace celé vodovodní sítě. Minulý rok Pražské vodovody a kanalizace využily k hledání úniků satelitní technologii za pomocí které dochází k vytipování možných lokalit s únikem pitné vody. Ze 45 systémem označených oblastí pak byl únik prokázán ve 26 případech. Další použití satelitní technologie tak PVK chystají na jaro letošního roku.
  • 14. 1. 2021, 12:31 - Správa Krkonošského národního parku v minulém roce vysázela 38 965 sazenic dřevin. Více jak polovina z nich byly listnáče, nejčastěji buk. Mimo sázení správci velkou část dřevin přímo zaseli, díky tomu byly osázeny další dva hektary lesa. Celkové náklady na výsadbu činily v loňském roce něco přes milion korun. Téměř celou tuto částku pak uhradila společnost Škoda Auto.