HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍOBNOVITELNÉ ZDROJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Cíle stanovené Pařížskou klimatickou dohodou nemá šanci většina států splnit

⚡ 1. 3. 2021, 09:24

OSN varuje před neplněním závazků z Pařížské klimatické dohody. Podle generálního tajemníka OSN Antónia Gutterese nemá většina států aktuálně podmínky pro splnění těchto cílů.

Ambice států jsou podle OSN stále slabé a práce na změnách, které by podpořily omezení globální změny teploty na 1,5 stupně Celsia probíhají velmi slabě.

Jak varovalo velké množství odborníků, prolomení těchto hodnot přinese další vlny veder, větší vzestup moří díky tání ledovců a horší období sucha ale i extrémních srážek. Zvýší se také množství lesních požárů, které je v posledních letech už tak rekordní. Ve výsledku také bude hrozit hladomor milionům lidí.

Podle OSN by bylo zapotřebí snížit emise CO2 do roku 2030 oproti úrovním z roku 2010 přibližně o 45 % a do roku 2050 dosáhnout čisté nuly. To se ale podle současných předpokladů nejspíše nestihne. Podle revidovaných akčních plánů, které pokrývají 40 % zemí jež jsou členy Pařížské dohody by v současném tempu bylo do roku 2030 snížení oproti úrovním z roku 2010 jen o 0,5 % což je podle OSN i dalších odborníků alarmující číslo.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡